Czego nie wiecie o Kirgistanie - 22 ciekawe fakty

Kirgistan zaskakuje mnie już od ponad pięciu miesięcy! Część jednak faktów, które ogromnie mnie zadziwiały, stały się moją codziennością. Kiedy przyjechałam, to nie wyobrażałam sobie jeść wszystkich posiłków łyżką lub po prostu gołymi rękoma. Obecnie powoli zaczynam zapominać jak używa się noża i widelca. Z każdego kraju w którym mieszkam coś wynoszę i nawet moje podejście do życia się zmienia. Z Polki najpierw przeistoczyłam się w szaloną Amerykankę, następnie namiętną Wenezuelkę, a obecnie powoli(!) wychodzi ze mnie skromna Kirgizka.


1. Fermentowane mleko klaczy

Zacznę od faktu, którego do tej pory nie mogę pojąć. Na każdym rogu, bazarze, ulicy stoją sprzedawcy z podejrzanymi wielkimi butlami wypełnionymi białym napojem. A przed takim stoiskiem ustawia się długa kolejka Kirgizów, oblizujących się i niecierpliwie czekających na swoją kolej. Pewnego dnia, zaciekawiona owym zjawiskiem postanowiłam również stanąć w tejże kolejce i sprawdzić co to za napój. Gdy przyszła moja kolej, zapłaciłam parę groszy, wzięłam łyk i... ledwie powstrzymałam się, żeby go nie wypluć. Sfermentowany, kwaśny, mleczny smak odrzucił mnie od pierwszej chwili. Kumys, jak nazywa się fermentowane mleko klaczy, jest ulubionym napojem Kirgizów.

2. Tu jest tanio!

Na prawdę Kirgistan jest jednym z najtańszych krajów, które odwiedziłam. Oczywiście jak się jest turystą to ceny gwałtownie skaczą w górę, ale wystarczy chwilę się potargować i można ukręcić całkiem niezły biznes. Dla mnie, zarabiającej w somach, lokalnej walucie, już tak tanio nie jest. Dla turystów jest to jednak prawdziwy raj. Lot z Polski z wyprzedzeniem można znaleźć w granicach 200 dolarów. Hostel, motel, jurta, czy jakikolwiek nocleg w niezbyt ekskluzywnych, ale zupełnie wystarczających warunkach nie powinien przekraczać 5 dolarów za noc. Jedzenie można kupić za grosze, pełny obiad restauracji wynosi nie więcej niż 3 dolary. Na koniec, najlepsze i najtańsze, transport w kraju, dzięki marszrutkom można dojechać w dowolne miejsce za mniej niż 5 dolarów.

3. Herbata

W Kirgistanie nie da się przeżyć dnia bez herbaty, ba, nawet posiłku nie da się przeżyć bez! Wielka Brytania ma przed sobą poważnego konkurenta, jeśli chodzi o ilości wypijanej herbaty. Podawana jest w malutkich miseczkach, bardzo słaba, najczęściej czarna i z dużą ilością cukru. Osobą nalewająca herbatę powinien być gospodarz. Powinna być podana obiema rękoma do rąk gościa.

4. Bohater narodowy

Tym razem coś z historii, Manas jest prawdziwym bohaterem w Kirgistanie. Jest to narodowa epopeja opisująca dzieje narodu Kirgiskiego. Imię Manasa noszą wszelkie ważniejsze instytucje w kraju, ulice, uniwersytety, nawet międzynarodowe lotnisko jest nazwane jego imieniem. Nie wspomnę już o pomnikach w całym kraju.

5.Skąd pochodzi nazwa Kirgistan?

Nazwa kraju pochodzi od słów ,,Jest nas czterdziestu" z języka Kirgiskiego i odnosi się epopei według, której Kirgizi pochodzą z 40 klanów zjednoczonych przez Manasa.

6. Flaga

Czerwone tło(oznaczające odwagę) z żółtym słońcem pośrodku. Słońce ma 40 promieni, symbolizujące pochodzenie Kirgizów, od 40 klanów wyżej opisanych, a w środku słońce jest przecięte liniami nawiązującymi do dachu jurty.

7. Czemu nikt mi nie podaje ręki?

Mężczyźni wymieniają uścisk dłoni tylko i wyłącznie między sobą. Najpierw nie wiedziałam o co chodzi, kiedy chciałam się przedstawić i leciałam w wystawioną ręką na przód, a nikt mi nie odpowiadał. Teraz już wiem, że jest to oznaka szacunku.

8. Góry

Stanowią ponad 93% powierzchni kraju! Większość kraju leży natomiast na wysokości ponad 1500 m n.p.m.

9. Ściągaj buty!

Może nikogo to nie zdziwi, bo w Polsce wszędzie zdejmuje się buty przed wejściem do domu. Kirgizi mają nawet specjalne buty, wyglądające trochę jak kalosze, z których można odczepić podeszwę i zamieniają się w kapcie.

10. Jedwabny Szlak

Jedwabny Szlak ciągnął się, między innymi, przez Kirgistan!

11. Każdy jest taksówkarzem w Kirgistanie

Rzadko kiedy ludzie zabierają podróżnych na autostop. Gdyż każdy jest potencjalnym taksówkarzem, a każdy autostopowicz potencjalnym klientem i źródłem zarobku.

12. Granice

Kirgistan graniczy na północy z Kazachstanem, na zachodzie z Uzbekistanem, na południowym-zachodzie z Tadżykistanem, a od wschodu z Chinami, jedynym krajem, którego nazwa nie kończy się na ,,stan". Do tej pory przekraczałam granice tylko z Kazachstanem, trzeba ją przejść pieszo, około 1 kilometra. Dla Polaków podróżujących do dwóch miesięcy nie są wymagane wizy w Kirgistanie i Kazachtanie.

13. Kurut

Nie wiem jakim sposobem suszy się jogurt, żeby następnie uformować go w niewielką kulkę i jeść jak cukierek, ale Kirgizi to robią. I jest to najpopularniejsza przekąska w tym kraju.

14. Język

Oficjalnymi językami są rosyjski i kirgiski. W Biszkeku, stolicy mówi się głownie po rosyjsku. W reszcie kraju po kirgisku. W Osz, na południu, spotkałam się z tym, że wiele osób nie zna w ogóle rosyjskiego. A co do młodych ludzi, większość nie zna kirgiskiego, nawet czasem włączając w to Kirgizów.

15. Populacja:

W całym Kirgistanie jest niecałe 6 milionów ludzi! W tym 73% to Kirgizi, 16% to Uzbecy, a 6% to Rosjanie.

16. Porwania panien młodych


To najdziwniejsza tradycja z jaką kiedykolwiek się spotkałam. Mężczyzna, gdy chce się ożenić, szuka pięknej niewiasty, wsiada do samochodu z paroma kumplami i jadą na ,,polowanie". Gdy widzą dziewczynę wychodzącą ze sklepu, z domu, ze szkoły, itd. podbiegają, zakrywają usta i pakują do samochodu. Następnie podjeżdżają do domu ,,pana młodego", a matka mężczyzny zakłada dziewczynie białą chustę na głowę. Od tego czasu oznacza, że wyraziła ona zgodę. Ta tradycja została zakazana w 1994 roku, ale wciąż można się z nią spotkać we wsiach.

17. Islam

Dominującą religią w Kirgistanie jest Islam. Ponad 80% społeczeństwa wyznaję tą religię. a następnie 17% wyznaje protestantyzm. Mieszkam z muzułmankami, razem pościłyśmy w czasie Ramadanu(z tym, że ja wytrzymałam tylko 4 dni). Parę razy dostałam propozycje przeczytania Koranu lub, abym zastanowiła się czy nie chcę zmienić religii. Było to tylko sugestie, nie nachalne próby przekonania mnie.

18. W Kirgistanie znajduje się Uzbekistan i Tadżykistan!

Na południu kraju znajdują się eksklawy Uzbekistanu oraz Tadżykistanu. Aby się tam dostać obowiązują takie same zasady jak na normalnej granicy, mimo tego, że są to tylko niewielkie wsie.

19. Moneta, którą rzadko się spotyka

Kirgistan, jako jeden z nielicznych krajów, posiada monetę o wartości 3 som. Obecnie $1 to mniej więcej 69 som.

20. Czy tu na pewno jest ruch prawostronny?

W Kirgistanie obowiązuje ruch prawostronny, co za tym idzie, kierownica powinna znajdować się po lewej stronie. Czasami się znajduje po lewej, a czasami po prawej, gdyż samochody są sprowadzane z innych krajów, między innymi z Japonii, gdzie obowiązuje ruch lewostronny. Nikomu nie robi to żadnej różnicy. Oprócz mnie, kiedy jadę busem po jednej z górskich dróg bez asfaltu, a kierowca, nic nie widząc niczego z lewej strony, postanawia przed zakrętem wyprzedzić tira.

21. Nie ma dostępu do morza

Za to w Kirgistanie znajduje się drugie co do wielkości wysokogórskie jezioro na świecie. Jest położone na północy gór Tianszan. Nazwa Issyk Kul w języku Kirgiskim oznacza ciepłe jezioro i odnosi się do faktu, że mimo otoczenia śnieżnych szczytów, nigdy ono nie zamarza. Ciężko jest uwierzyć, że Issyk Kul to ,,tylko" jezioro, bo piaszczyste plaże i, wydawać by się mogło, niekończąca się błękitna woda, przywołują na myśl morze. A ja mam to szczęście, że już od ponad miesiąca tu pracuję i wciąż nie mam dość tego krajobrazu. 

22. Szwajcaria?

Kirgistan jest nazywany Szwajcarią Azji Środkowej. Przyjedź, a sam się przekonasz!


Comments

Post a Comment